W związku z przepisami ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie przyjęty został Regulamin zgłoszeń wewnętrznych w zakresie naruszeń prawa, a wraz z nim uruchomiono tzw. wewnętrzny kanał zgłoszeń.
Osoby, które w związku z pracą wykonywaną na rzecz ZGK lub jego podwykonawców albo
w związku z dążeniem do zawarcia umowy, posiadły wiedzę lub podejrzenia na temat nieprawidłowości, mają możliwość zgłoszenia takich informacji. Zgodnie z ww. przepisami oraz poprzez rozwiązania organizacyjne osoby te mają gwarancję poufności oraz ochrony, jaka należy się sygnalistom.
Warunkiem objęcia ochroną jest jednak, aby w momencie dokonywania zgłoszenia miały uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja o naruszeniu prawa jest prawdziwa i że informacja taka jest zgodna z zakresem ustawy.
Zgłoszenia możesz dokonać na 4 sposoby:
- za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres sygnalista [dot] zgkkjbims [dot] info lub
- listownie na adres: Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie, ul. Warecka 22, 05-510 Konstancin-Jeziorna, z dopiskiem „Sygnalista” umieszczonym na wierzchniej części koperty, bez konieczności wskazywania nadawcy lub
- telefonicznie pod numerem 605-976-900 obsługiwanym przez Operatora
- osobiście, po wcześniejszym umówieniu się za pośrednictwem poczty elektronicznej albo telefonicznie.
Jeżeli jednak macie Państwo obawy, że zgłoszenie mogłoby – pomimo przyjętych w Instytucie procedur – skutkować działaniami odwetowymi, można skorzystać bezpośrednio z tzw. zewnętrznego kanału zgłoszeń, przekazując swoje informacje do Rzecznika Praw Obywatelskich (Al. Solidarności 77; 00-090 Warszawa; tel. (22) 55 17 700; biurorzecznikabrpo [dot] gov [dot] pl).
Ponadto, jeżeli pomimo skorzystania z kanału wewnętrznego lub zewnętrznego Instytut nie udzieli odpowiedzi w terminie lub macie Państwo uzasadnione podstawy sądzić, że naruszenie prawa może stanowić bezpośrednie i oczywiste zagrożenie dla interesu publicznego lub jest prawdopodobne, że zgłoszenie zewnętrzne umożliwi podjęcie działań utrudniających zaradzeniu naruszenia lub podjęcie działań odwetowych, można skorzystać z tzw. ujawnienia publicznego. Oznacza to podanie do publicznej wiadomości informacji o naruszeniu. Warunkiem jest jednak, aby w momencie dokonywania ujawnienia mieć uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem ujawnienia informacja o naruszeniu prawa jest prawdziwa i że informacja taka jest zgodna z zakresem ww. ustawy.
Szczegółowe zasady przyjmowania zgłoszeń znajdują się w Regulaminie zgłoszeń wewnętrznych w zakresie naruszeń prawa dostępnym na stronie internetowej ZGK oraz
w sekretariacie.